Yörüklerle Ankara' ya Yolculuk


Size bir yörük yolculuğu hikayesi anlatayım.


Bu hafta sonu Ankara Yörük Çalıştayı vardı. Ben de davetli konuşmacılardan biriydim. Yörük Derneklerinin sorunlarının konuşulduğu  oturumda oturum başkanlığı görevi de verilmişti.  Öyle olunca mecbur gidecegiz, davete icabet etmemek olmaz.  Aydın Yörük Derneği bir otobüs ayarlamış. Beraber gidelim diye davet ettiler. Tüm  Aydin merkez ve ilçe yörük  dernekleri imrenilecek bir birlik beraberlik içerisinde cuma gecesi saat 22' de Aydın' dan Ankara'ya doğru yola çıktılar. Gece 24 de Denizli' den ben ve  Volkan Kaplam  hocayı da aldılar. Denizli' den yolculuğumuz başladı.  Gece yarısı ama  sohbet, gürültü, patırtı, kahkaha, müzik uyumak ne mümkün.  Herkes neşe  içerisinde  Öyle  yolcu otobüslerinde  yapılan  yolculuk gibi  degil yörüklerle yolculuk.   Az uyusam diye uğraşıyorum bu defa demezler mi Konya Çeltikci ilçesi  Honamlı yörüklerinin bulunduğu Honamli   köyüne (mahallesine)  gideceğiz, Honamlı Yörükleri beyi Muhammet Yılmaz   bizi sabah çorbasına  davet etti. Yahu başkanlar etmeyin, eylemeyin gecenin 04' ü bu saatte bir otobüs  insan,  kimin kapısı çalınır falan diyoruz ama nafile. Yok gideceğiz davet var diyorlar. 
Otobüs Afyon'dan  sonra o güzelim karayolundan ayrıldı, daldık köy yollarına. 

 

Yunak tarafına doğru  gidiyoruz, hoplaya zıplaya gidiyor otobüsümüz. Derken sabah 5 olmadan vardık  Çeltikci Honamlı  köyüne.
Bizi Honamli  Yörükleri karşıladı bir baktım 7-8 kisi biz gelecegiz diye uyanmış, o sogukta bizi karşılıyor.   Parkın çay ocağında sobayı yakmışlar, çay demlenmiş.  Soba bugüne  kadar gördüklerimden farkli döküm bir soba, sıcacık

Gelelim çorbaya, iki koca tencere, kazan desek de yanlış olmaz,  çorba  hazırlamış yörük analar. Bir kazanda balık  çorbası  var. Konya'nın ovasında balık  çorbası. O kadar guzel ki sanırım  herkes 2-3 kase içti.  Bir kazan da mercimek çorbası. Analardaki inceliğe bakar mısınız belki balık sevmeyen olur diye mercimek çorbası da yapmışlar. Anadolunun güzelliği, inceliği her yerde karşımıza çıkıyor.  
Kepçe, kepçe, kase kase çorbalar içildi  ve çok hora gecti o soğuk havada.

Çorbaları, çayları içtik ve Ankara' ya doğru  yola çıkacağız.  Saat sabahın 6' sı oldu. Soğuk havayı ısıtan sımsıcak   insanlar... Teşekkür yok sarılmak var. Güle  güle yok, uğurlar  olsun var. 

Teşekkürler Muhammet Yılmaz başkan ve yörük analar. 

Işte Anadolunun güzel insanlari, inceliği, güzelliği. Bir kez daha şahit olmaktan çok mutlu oldum.

Dönüş hikayemiz de var. 
Dönüşte 1. 2. TBMM binalari,  kurtulus savaşı  müzelerimizi gezdik. Dönüş yolunda yörük türküleri, yörük hikayeleri, türkülerin hikayeleri, efeler, milli mücadelede yaşananları herkes sırayla dili döndüğünce anlattı, türküsünü söyledi. Muhteşem  bir kültür, binlerce yıllık örf ve adetler.
Yörükler üretici, becerikli insanlar. 
Cevizden incire, pastadan böreğe ikramları da sayayım. Herkesin eline sağlık.  Üreticilerimize de bereket diliyorum.

Otobüsümüz eğlenceliydi. Bugüne  kadar yaptığımız en güzel  yolculuklardan biri oldu ve güzel  bir  anı olarak hafizalarımizda yerini aldı.  Teşekkürler yolculuk davetiniz icin  Mevlüt Kenar başkanım.  

Ankara Yörük Calistayini da bir sonraki yazıda anlatayım.