Honaz'ın Güzellikleri
Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Bilimin Yolunda

Honaz'ın Güzellikleri

29 Temmuz 2022 - 11:57

Denizli kentimiz il merkezi olarak oldukca güzel, yaşanabilir kentlerden birisidir. Ancak ilçelerimizde oldukca güzeldir ve zengin bir kültüre, doğal güzelliklere sahiptir. Şu ana dek Acıpayam ve Çivril ilçelerimizi yazdım. Bu yazımda Honaz ilçemizi ele alacağım. Yazının ortaya çıkışını Denizli Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği Honaz ilçe gezisi hızlandırdı.  Hafta sonu Denizli 'li gazeteciler honaz Belediyesinin misafiri oldular ve Belediye Başkanı Yüksel Kepenek'in rehberliğinde ilçenin  tarihi ve doğal  guzelliklerini yerinde görme, tanıma fırsatı buldular.  Geziyi düzenleyen, konuk eden kısaca tüm emeği geçenlere teşekkürler.  
Gezide Honaz’ın tarihi, kültürel ve turistik mahalle ve bölgeleri ile belediyenin gerçekleştirdiği halka yönelik  projeleri yerinde görme olanağı bulduk.

Gezi bir doğa harikası olan şelalenin yanında   yapılan kahvaltı ile başladı. Ardından Sultan II. Murad Camii, Kapalı Pazaryeri, Sosyal Yaşam Merkezi, Yerel Tohum Merkezi, Domates Tarlası ve Gündüz Bakımevi ziyareti ile sürdü. Karaçay Mahallesi ziyaretinde basın mensupları vatandaşlar ile serin havada çay içerek sohbet ettiler. Gezinin son kısmında ise Saklıgöl ve Kaklık Mağarası ziyaret edildi. 

Ben kendi gözlemlerimi yazayım.
Honaz ilçemiz bir meyva diyarı. Ülkemizin en kaliteli  kiraz, vişne, cennet elması, eriği  Honaz'da yetişir desek yanlış  olmaz.  Çok  bereketli toprakları var her yer meyva bahçesi. Honaz'dan kilo ile ürün almak yok. Herşey  kasa ile satılır öyle bereketli bir yer. 

Honazı ben Kemal Yalçın'in Emanet Çeyiz kitabi ile tanımış, kitapta geçen yerleri pek iz kalmasa da gidip dolaşmıştım. Emanet çeyiz kitabında  anlatılan  ilçedeyiz. 

Tarihten bugune çok ünlü Honazlılar var. Haçlı savaşlarını örnegin Miryekefelon savaşını Honazlı tarihçi Nikitas'dan öğreniyoruz. 

Honazda Sultan 2. Murat camii var. Şu an harabe halinde. Ancak restorasyon projeleri hazırlanmış. Cami 1429 yılında yapılmış.  Evliya Çelebinin seyahatnamesinde bu camiden bahsediliyor. Camiye yakın kale kalıntıları var. Caminin dağda oluşu  nedeni ile  çıkışından Honaz ilcesi ve ovası muhteşem bir manzara sunuyor. 

Honazda arkeojik zenginlik  Colessia antik kenti var. Kazılmayı bekliyor. Colessia büyük bir öneme sahip bir antik kent iken kazı neden bu kadar gecikti  ben de merak içindeyim. 

Honaz dağına adını veren ilçe Honaz dağının hem güzelliğini yansıtıyor kışın  çilesini çekse de yazın Aydınlar, Mentese, Karaçay gibi yayla köyleri buz gibi. Aydınlar ahşap yapıları ile çok  ünlü olmaya aday bir köyümüz. 

Kösten kalesi ve kösten zeybeği Honaz'ın zenginliklerinden. Kösten konstantinin yerel dilde söylenişi.

Honazda Saklıgöl piknik alanı muhteşem bir doğal güzellik. Göller yöresi oldugumuzu bize hatırlatıyor. Ormanın içinde bir nazar boncuğu adeta. 

Honaz Kaklık  mağarası yeraltındaki Pamukkale olarak anılıyor.  Yüzme havuzu, restoranı ile bir tesis yapılmış.  
Soğuk su akışı ile yeraltında pamukkale benzeri bir traverten yapı  görenleri büyülüyor. Buz gibi suyunda yürüyerek mağara içi manzaralarını mutlaka görmelisiniz. Biraz kükürt kokusu var ancak katlanılabilir ölçüde.  

Honaz Dereçiftlik köyünde Ardıçlı baba türbesi Honazdaki derin kültürün izlerinden. 

Kocabaş  ve Kaklık tren istasyonları da ilginizi çekebilir.  

Honazda ne yiyelim diye bir soru gelebilir. Honazdaki tüm kasaplarda et pişirilir.  Istediğiniz kasaba oturun onlar sizi doyururlar. 

Honaz ilçemiz  Denizli'ye en yakın ilçemiz. Yol üstü olmanın yanı  sıra bir hafta sonu zaman ayırıp  gezmeyi, Honaz kasaplarına  uğramayi hakediyor. Honaz tüm Denizli'yi bekliyor benden söylemesi. 

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Denizli gezdikçe tanınır, tanıdıkça sevilir.  

Doç.Dr. Devrim Alkaya
İnş.Yük.Müh. & Kamu Yöneticisi


YORUMLAR

  • 0 Yorum