Karahöyük Pazarı ve Ekmeği
Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Bilimin Yolunda

Karahöyük Pazarı ve Ekmeği

23 Nisan 2022 - 14:00

Bu yazımızda da Denizlimizin güzelliklerini  anlatmaya  devam edelim. Bu hafta bölgenin en eski pazarlarından olan Karahöyük pazarını ve Karahöyük ekmeğini  tanıtalım.

Acıpayam da 3 önemli  pazar var. Karahöyük  pazarı, işkan pazarı ve Acıpayam pazarı. 

Karahöyük pazarından kalanlar hala görülebilir  durumda. Salda yolunda Karahöyük köyünde hemen sağda. Karahöyük nohut mayalı ekmegi ile de ünlü.  Mutlaka görün. Karahöyük pazari yanindaki su an kullanilmayan iki katli okul binasi da üzücü durumda.

Karahöyük  ekmeği hikayesine gelince;
Denizli’nin 600 yıllık geleneği Karahöyük ekmeği. Araştırmalara göre Kanuni, Rodos seferine giderken ordunun iaşesini Karahöyük ekmeği ile sağlamış. Ülkenin dört bir yanından hayvanlarını bölgeye satmak için gelenler bu ekmekle hem karınlarını doyurmuş hem de azık olarak yanlarında götürmüş.

Nohut mayasıyla yapıldığı için aroma ve kokusu çok farklı olan Karahöyük ekmeğini yakın tarihe kadar 16 fırın üretiyormuş. Ancak tarihi Karahöyük pazarının yer değiştirmesi ve eski özelliğini kaybetmesiyle bu geleneği devam ettiren sadece Mahir Sağ kalmış. Dile kolay; Mahir Usta’nın elleri özellikle yaz aylarında 2 bine yakın Karahöyük ekmeği üretiyor.

Her köşesinde bir anı  bir tarih yatan Denizli için hep söylediğim cümleyi  tekrarlayacağım. Denizli  muhteşem bir tarihe sahiptir. 

Doç.Dr. Devrim Alkaya
İnş.Yük.Müh.& Kamu Yoneticisi & Tarımcı

YORUMLAR

  • 0 Yorum