Tarım Liseleri
Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Bilimin Yolunda

Tarım Liseleri

29 Mayıs 2021 - 23:33

Bugun sizlerle bir  karne paylaşacağım. Bu karneler Söke Ziraat Teknik Lisesinde görülen dersleri göstermektedir. Derslere bakarsanız  Köy enstitülerinin tarım versiyonu dersler olduğunu görürsünüz.   Ülkemizin tarım eğitimi tecrübesi köy enstitülerinden çok daha eskilere dayanmaktadır. 
Ben de Söke Ziraat Teknik Lisesi 1989 yılı mezunuyum. Aşağıda listesini verdiğim bu zor derslerin tümünü bende aldım.  Bu dersleri okumamızın bugüne kadar hiç bir zararını görmedim.  Tam aksine hep ufkumuzu açtı.  Bu dersleri alarak mezun alan okulun profesör, tıp doktoru, hakim, avukat , her alanda mühendis sayısına inanamazsanız. Tümü mesleklerinde başarılı, ülkeye faydalı insanlar oldular. 


Mesleki eğitim, meslek lisesi memleket meselesidir. Acilen mesleki teknik eğitime olan ilgi artırılmalı, her gencimize lise eğitimi ile  bir meslek kazandırılmalı, her gencimize altın bir bilezik takılmalıdır.  


Ziraat Teknik Lisesi derslerine bir bakalım. Lise fen kolunun tüm derslerine ek olarak 4 yıla yayılmış şekilde aşağıdaki Tarım derslerini gördük.  
1. Traktör  Tekniği
2. Tarımsal Mekanizasyon
3. Köy Sosyolojisi ve Tarım Makinaları işletmeciliği
4. Atelye Teknigi
5.Tarla Ziraatı
6.Gıda Bilgisi
7. Tarımsal İnşaat 
8. Hayvancılık 
9. Meyvecilik
10. Tarımsal Yayım 
11. Ölçme Bilgisi ( Topoğrafta)
12. Tarımsal Elektrik


Bu Dersleri almamız matematik, fizik, edebiyat, tarih, yabanci dil öğrenmemize  engel olmadı.
Ülkenin en iyi üniversitelerini kazandık. Benim sınıfımın yüzde 25' i o dönemde yüzde 1 'e girdi. 48 kişiden 12 kişinin Yüzde 1 ' e girmesi, tümünün üniversite sınavında başarı göstermesi,  istenirse mesleki eğitimle birlikte fen eğitiminin birlikte yürütülebileceğinin kanıtıdır. 
Bu başarının altında kurumlar sınavı, öğrenci seçimindeki özen, yüksek kalitede, çok iyi yetiştirilmiş  öğretmenlerin özverisi, çabası ve disiplinli eğitim ve devletçe sağlanan büyük imkanlar vardır. Okulun 1000 dönüm arazisi, sulama göleti, meyve bahçesi, 2 biçerdöveri, 25  traktörü ve her çeşit tarım makinası, bir üniversite anabilim dallarına benzeyen yönetim modeli yapılanması okulun farklılığını ortaya koymaktadır.  Sağlanan bu imkânlar bir araya gelince başarı da gelmiştir.  

Bugüne gelecek olursak lise fen kolu eğitimi ile birlikte bu tür derslerin verildiği ve benzer başarının yaşandığı kaç meslek lisemiz vardır? Tarım Bakanlığı mesleki eğitim tecrübesini tamamen yitirmeden bakanlık bünyesinde yüksek kalitede Tarım liseleri tekrar açılmalıdır. Kırsal kalkınma, tarımsal üretimin arttırılması, ziraat fakültelerine daha etkin,  yetişmiş öğrenci gönderilmesi açısından tarım eğitimli gençlere ihtiyaç vardır.  Tarım eğitimi genel meslek lisesi bünyesinde  diğer mesleki dallarla birlikte yapılabilecek bir eğitim değildir. Yüzlerce dönümlük çiftliklerde, çok sayıda traktör, biçerdöver, tarım makinası ve uygulamadan gelen ziraat muhendisleri ile bu eğitim yapılabilir.  Milli Eğitim Bakanlığında bu imkanları bulmak adeta olanaksızdır.  
Konunun paydaşlarını tarım okulları konusunda yeniden düşünmeye davet ediyorum. 
Saygılarımla 

Doç Dr. Devrim Alkaya 
1989 Söke Ziraat Teknik Lisesi Mezunu

YORUMLAR

  • 0 Yorum