Türk Tarımı İcin Hepimizin Yapacakları Var.
Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Bilimin Yolunda

Türk Tarımı İcin Hepimizin Yapacakları Var.

11 Aralık 2021 - 07:46

Pazarda bazı  meyveler görüyorum  Ne pazarcı  etiketi doğru  yazmış ne de  sattığı ürünün adını doğru telaffuz edebiliyor.  Satarken de ithal diye övünerek  satıyor.  İsmini bile söyleyemiyorsak o ürün  Anadolu'ya ait değildir. Benim önerim ata tohumu, ata yiyeceği, ata meyvesidir. Her toprağın kendi meyvesi, sebzesi yiyeceği ayrıdır.  Yerel tadlar boşuna  oluşmamıştir. Yerel tadların yaşaması  tropik meyvelerden çok daha önemlidir.  

Bir çok  tropik meyve ülkemizde de yetişir. Yerli üretime  bir sözüm  yok. Bizim topraklarımızda yetişen her ürün bizimdir. Sözüm ithal meyveye.  Alanya, Gazipaşa, Adana tarafları iklim izin verdiği icin avakado, kivi gibi tropik meyveler üretmektedir. Oraların  iklimi uygunsa ne ala alıp  yiyelim ama benim Denizli' de illa ithal edilen muz, ağaç kavunu, papino, hindistan cevizi gibi bizim olmayan ürünleri yememe gerek yok. Yesenizde fayda vermez, zaten vücut kabul etmez. Kendi incirimiz, kayısımız, üzümümüz, cevizimiz, bademimiz ise hem şifadır hem ülke çiftçimizin, yerel çiftçimizin  kurtuluşudur. 

Hediye alışkanlıklarımızı da değiştirelim. Köy ürünlerini hediye olarak vermeyi alışkanlık haline getirelim. Köy yumurtası, zeytin, ceviz, badem, meyve hediyesi en sağlıklı en güzel  hediyedir ve yerli üretimimizin sürmesini de sağlar.  

Gazlı içecek, şeker yerine kuru meyvelerimiz, kuru biberimiz,  bamyamız , pekmezimizden güzel hediye olur mu? 

Ülke tarımına katkı için hepimizin yapabilecekleri var. Bahçelerimiz, tarlalarımız ekilmeli, üretim  sürmelidir. Bu konuda devletimizin subvansiyonlara başlaması, çiftçimizi açıkça ve yüksek  seviyede desteklemesini diliyorum. 
Tarımsal üretim yapmayan,  tarlası  olmayan şehir insanımızda köy ürünlerini tercih etmeli, kooperatifleri, kırsal bölgeyi gidip görmeli ve desteklemelidir. Bir miktar alışverişinizi  büyük marketler, avm'ler yanında köylerden, kooperatiflerden yapın ki gelir dağılımında denge oluşsun. Köylümüzün cebine de para girsin. 

Ülke tarımı için hepimizin yapacağı bir şeyler var. Lütfen pahalı ucuz hesabı yapmayı bırakın, kendi  çiftçimizi desteklemezsek gelecekte  oluşacak  fiyatları hayal bile edemezsiniz. 

Büyük Ata'nın dediği gibi milli ekonomimizin temeli tarımdır.  Tarım sadece çiftçilik değildir.  Üç öğün boğazınızdan geçen  ekmektir, ettir, süttür, meyvedir,  giydiğiniz fanila, yün kazaktır, deri cekettir, içtiğiniz meyve suyudur, kokladığınız çiçektir,  top oynadığınız çim sahadır,  üzerine  bastığınız kanla sulanmış topraktır, vatandır.  Milletimizi doyuran, sağlıklı yaşam için yediğimiz, içtiğimiz her şeydir.  Elden gelenle öğün olmaz, gelsede zamanında gelmez derdi eskiler. Öğün olacaksa bereket olacaksa hepimiz Türk tarımının kıymetini bilmek zorundayız.  

Doç.Dr. Devrim Alkaya 
İnş.Yük.Müh. & Kamu Yöneticisi  & Tarımcı


 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Abdullah Bulut
  6 ay önce
  Tarım ürünlerinin hakkettiği değerle, İhracatını arttırmakla ilgili bir yazı yazsaydınız daha iyi olurdu. Ülkemizde yetişmeyen ürünleri bizim yemeye ihtiyacımız yokmu. Zencefil hangi köyümüzde yetişiyor acaba. Bu saçmalıklarla milleti etkileyemezsiniz. Bizim biberimizi, domatesimizi, meyvelerimizi, narenciyemizi faydalı değil diye Avrupalıların ithal etmemesi gibi bir düşünce olurmu. Keşke ilaç kalıntısına dikkat çekseydiniz. Çocuklarımız zehirleniyor kimse bişey söylemiyor.
 • Osman Tali
  6 ay önce
  Tesekkur ediyorum cok guzel bir konuyu anlatmissiniz. Bu cok guzel. Birde ciftcimize, insanimiza ders verilmesi bilgilendirilmesi bilinclendirilmesi gerekiyor sanirim. Bir ilimizin ismini vermiyeyim bir dag koyunde bir camide restorasyonda kalemisi calistim köylü ile yasadiklarim cok farkli seyler kiymetli hocam. Bu guzel yazinizi paylasiyorum bilginiz olsun. Saygi ve selamlarimla