19 Mayıs ve şuurlu gençlik...
Halil KOCAKABAK

Halil KOCAKABAK

Gönül Dili

19 Mayıs ve şuurlu gençlik...

23 Mayıs 2022 - 05:26

Merhaba kıymetli okurlarım...

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak yurdun dört bir yanında kutlanmaktadır.

Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. Atamızın şu sözü çok anlamlıdır:“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlayalım ve o gururu bir kez daha yaşayalım.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basmıştı. TürkMilleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeliyor. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır ki şimdi bu yolculuk vesilesiyle dünden bu güne nesil büyük bir mirasın sorumluluğunu aldı.

Öyle kolay Vatan olmadı bu topraklar çok şehitler ve gaziler bedelini ödedi artık miras bizlerin gençliğin. Öncelikle kültürümüze, dilimize, Türkçemize sahip çıkacağız, çünkü her savaş topla tüfekle olmuyor. Kültür asimilesi gibi bir büyük tehlike ile karşı karşıyayız avrupanın iyi ve faydalı yönlerini alırken kendi öz değerlerimizden sıyrılıp çıkmamamız gerek.

Gençlerimizi ham elmas, büyüklerimizi de adeta onlara güzel şekiller verecek  elmas ucu gibi görebiliriz, çok iş düşüyor büyüklerimize önce onlara verelimki sonra bekleyelim onlardan sevgiyi saygıyı.

Dünyanın her Ülkesinde her zaman gençler Ata topraklarının mirascıları olarak umut vaat eder. Ama bu bizim Ülkemizde gençler almış oldukları aile terbiyesi ve kültürünün gereği olarak büyüklerine gösterdikleri sevgi ve saygılarından dolayı bir başka şuur ile donanımlanmıştır. Bir başkadır benim yurdumun insanı bir başkadır benim memleketim. Allah Milletimize Vatan Millet Bayrak şuuru olan gençler yetiştirmeyi nasip etsin.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum