KARPAT İLE ALASYA
Metin AYDINOĞLU

Metin AYDINOĞLU

METİNLİ-YORUM

KARPAT İLE ALASYA

07 Ekim 2022 - 11:13

Gün gelir bir kare fotoğrafla destan yazılır. Aslında kare değil, dikdörtgendir. Şekli şemali önemli değil. Fotoğraf hayattır, yaşamaktır, yaşatmaktır. Bazen yazarsın, bir vesikalık fotoğrafa muhtaç kalırsın, ara ara yok bulamazsın. İçine oturur, rahat edemezsin. Bunu, okuyan fark edemez. Çalıştığımız gazetelerde diaları yaktılar, ağladım. Yer bulamamışlar. Verseydiniz bana gözüm gibi bakardım.  Şimdi o kareler muhtacız. Eline o güne dek fotoğraf makinesi almamış olan bu şahıs, ustalarım Sedat Yılmaz başta olmak üzere Gazanfer Karpat (merhum), Aydın Atar, Süleyman Alasya (merhum), Mehmet Ali Okumuş ve de Kenan Çimen ile Erkut Şahin kardeşlerim sayesinde, ödül almışlığım bile vardır, sanırım 5 kez. Muhteşem başarı, ustalarıma denk geldim de ondan. Vefat edenlerimize rahmet, yaşayanlarımıza sağlıklı ömür diliyorum.


ENES AKPINAR İLE VOLKAN DEPE

Yaptığımız anlamlı hizmet gereği takip ettiğimiz sayfalar var. Bunlardan biri de sevgili Mehmet Tecer'in sayfası, Bursa menşeli. Harika fotoğraf gördüm defalarca, baktım. Tam da ödüllük, cemiyet veya genel fotoğraf yarışmasında ödül alır, garanti. FutbolBursa'dan genç kardeşim Enes Akpınar çekmiş. Tanımıyorum, fotoğraf nedeniyle internet sayesinde tanıştık. 6 gün öncesi. Yer, Bursa Atıcılar Sahası, İznikspor - Gülbahçespor maçı. Golcünün adı Volkan Depe. İki lig maçında 4 gole ulaştı. Gülbahçe maçında da Volkan, maçın tek golünü attı, kendi için gelen ailesine, yakınlarına koştu.

ANNENİN EVLAT SEVİNCİ

Öyle bir fotoğraf ki, muazzam. Fotoğrafı çeken Enes Akpınar'ın parmaklarına, golleri atan Vokan Depe'nin ayaklarına sağlık, güç kuvvet dilerim. Maçına gelen annesi Hatice Depe'ye koştu Volkan. Belki de rahmetli anam gibi toptan anlamıyor. Evlat işte. Maça koşmuş. Böyle olmalı sahalarımız gülmeli insanlarımız, mutlu olmalı savaş yeri değil, düzgün insanların yeri olmalı. Anne Hatice hanımın yanısıra minik yeğen Rüzgâr Depe ile yakınları Gamze ile Merve de oradaydı. Selam olsun, sporun güzelliğin yaşayanlara ve yaşatanlara iyi ki varsınız.

HARİKA ÜÇLÜ; AVNİ, FETHİ, BAHRİ

Başka bir fotoğraf. Tarih kokuyor. Çok da anlamlı. Amatör maç. Maçın hakemi, dönemin başkomiseri, Van İl Emniyet müdürlerinden Fethi Gördük. Hakem kıyafetli olan Bahri Vreskala, GSİM'de yılların il müdürü, o zamanların Erdenay Oflas'ın yardımcısı. Sivil kıyafetli, pantolonlu olan da yardımcı hakem gelmeyince 'ben çıkarım' diyen gocunmayan, eski adıyla Ajan, Avni Yelkenbiçer hocam. Ruhu şad olsun. Öyle bir trio ki. Başkomiser, GSİM Müdür Yardımcısı, İzmir Futbol İl Temsilcisi. Ast, üst kavramı yok, ego yok. Önemli olan hizmet. İşte ispatı. Fotoğraftır bunu sağlayan.

HABERİNİZ OLSUN

Soran, 'Tüh kaçırdık' diyen çok oldu. Müjde size. İzmir'de futbol aday hakem kursu açılıyor. Yok öyle armut piş ağzıma düş. Madem ki hepiniz internetin kurdusunuz. Bulursunuz. Zaten hakem dediğin zeki ve akıllı olur, olmalıdır. Zeki dediysek başka türlü zekayı kastetmiyorum. Araştırın, bulun, gidin. Bari bu fırsatı kaçırmayın.


PSİKOLOJİK DESTEK ŞART

Her zaman yazıyorum. Futbolcular kuralları öğrensin, hep beraber hakemler de dahil psikolojik destek, eğitim alsınlar diye. İşte fırsat. Öneriyorum. Psikolog stand-upçı Kutay Ürkmen'in ders diyeyim ona katıldım, harika. Gülmek, gülümsemek üzerine. Dışardaki sorunları, sahaya, salona taşımamak gerek. Ayağın sahaya basıyorsa, nefes alıyorsan, haline şükret, sağlığının kıymetini bil. Oyna, tadını çıkar. Cem Yılmaz'ın psikolog hali, Ata Demirer'in sportif tarzı, Kutay Ürkmen kardeşimi, davet edin. Herkesin 'şiddetle' ihtiyacı var 'kına'maya da gerek de kalmaz o zaman. Hemen şimdi, gülümsemek gerek, şart.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum