TÜRK FUTBOLU NEREYE ?
Turgay KONURALP

Turgay KONURALP

Futbolun İçinden

TÜRK FUTBOLU NEREYE ?

19 Şubat 2020 - 13:54

TURGAY KONURALP ( Gazeteci &  Yazar )
 Evet  Sevgili   Haberler Ege’nin   değerli okuyucuları,   sevgili hemşerimiz olan  Halil  Kocakabak’ın  bize bir köşe  vermesiyle  sizlerle  günün bazı spor  konularını  paylaşmaya çalışacağım.  Evet  başlıkta da, bahsettiğim  gibi Türk Futbolu  Nereye  ?   günümüzde  milyonlarca  çocuklarımızın hayallerini bugüne baktığımızda yabancı  futbolcuların aldığı milyon dolarlar  kafasına girmektedir.
      Türk  futbolunun  geçmişe uzandığımızda  tarihleri şöyle  çok  eski  yıllara uzanalım.  Fenerbahçeli  Cemil  Turanlar,   Galatasaylı  Metin  Oktaylar, Beşiktaşlı  Vedat  Okyarlar, Göztepeli   Milli Oyuncu Fevzi Zemzemler.  Altınordu lu Sait  Altınordu  gibi ismini  sayamayacağım kadar  bir çok  futbol  yıldızları  Türkiye de  yetişmiştir. Düşünüyorum.  Niye bu kadar  Yabancı  Futbol furyası Türkiye’yi sardı. ?
   Ve çok acıdır ki  bazen takımların bu gün  en çok esame listelerine bakarım. Elimden  geldiği  kadar da,  isimlere de balarım.  Benim  bir  gazeteci olarak en çok üzüldüğüm  noktalardan  biri de maalesef  bazen  takımın  neredeyse  11’inin  yabancı  olmasına  açık olarak ifade etmek istiyorum. Türk Futbolunun  geleceği açısından çok kötü bir durum  olduğunu düşünüyorum. Baktığımızda  bu konuda Türk Futbolunda  yabancı  futbolcu  kulüpleri de maalesef  neredeyse  batıracak gibi bir durum söz konusudur.
  Burada,  ayrıca  yabancı  futbolcunun  gelmesine  asla  karşı  değilim. Ama  biraz  da sınır  olması  gerektiğini düşünüyorum. Alt   Yapı  konusunda  İzmir  geçmiş  yıllarda güzel bir örnektir.  Ve  bunun  bir anlamda  eski  alt yapı  projesinin  daha da, gelişmesinin Türk futbolunun  geleceği açısından  daha önemli bir katkı  olacaktır..
          Sizlere yine  İzmir Futbolunda da örnekler  sunacağım.   Geçtiğimiz  hafta için de  İzmirdeydim.  Burada  yolumuz   Güzelyalı  semtine  düştü. Ve orada  Göztepelilerin   bir araya geldiği  bir Kafeterya var.  Orada  sevgili  Eski  Göztepeli  Fevzi Zemzem, Ödemişli  eski Göztepeli  Okyay Karagözoğlu, ve  takımda eski yıllarda  oynayanalar bir aradaydı. İşte  futbolun en güzel  yanı da bu sevgili  Ege Haber in değerli  okuyucularımız. Çünkü  her  zaman  Türk futbolu da  her zaman büyük mesafeler katetmiştir. Ama  bugüne  baktığımızda  yabancı oyuncu furyası  Türk  Futbolunda almış  başını gidiyor. Böyle  gitmemeli  ve  bu konuda  bir takım çalışmalar  yapılmalıdır.  Gerektiğini düşünüyorum. Ben  
 Eğer  bizler  Futbolu  sevenler olarak  elimizi  taşın altına koyacaksak, olaki oğlumuz  futbola  ilgi duyuyorsa  geleceği açısından  alt yapıya  verelim.  Bunun  dışında    idmanlarını  da  büyükler olarak yakından takip edelim.   Bir gün  muakkak ki eğer   istediği  hedeflediği bir takıma bir gün gelecektir.  Azim. İnanmak,  Hedefe  Koşmak  da, bu  başarının  yarısıdır.  Türk  Futbolunda  yabancılar  kadar birazda  da kendi  evlatlarımız  da, kazansınlar. Çocuklarımız  kazandığı  paralar da Türkiye de, kalsın.  Başka  Avrupa ülkelerine  değil  bunun  için de çocuklarımızın  futboldaki önlerini açalım. Bir  başka  köşe yazısında görüşmek  dileğiyle……………….
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet şençakır
    4 ay önce
    Çok güzel yazmışsınız tebrik ederim ben 50 yıldır sporun içindeyim sizleri şimdi soruyorum amatörlere amatör varmış şimdi?